Valsts nozagšana: procesā un plānā?

jeb “valdības un korupcijas alianse"

diktē dienaskārtību jaunai Latvijas valdībai?

 

Sergejs Ancupovs

2016. gada 18. februāris

Atklātā vēstule Ministru prezidentam Mārim Kučinskim

Kučinska kungs, apsveicu Jūs ar stāšanos amatā! Man bija prieks dzirdēt, ka Latvijas nacionālās intereses ir Jūsu personīgā prioritāte. Jāsaka, ka iepriekšējas valdības šajā kontekstā Jums atstāja šaubīgu mantojumu –virkni sarežģītu lēmumu. Piemēram, tā saukto LMT un Lattelecom “privatizāciju". Saistībā ar šo tēmu Latvijā tiek organizēta masveidīga sabiedrības maldināšanas kampaņa – tāpēc lūdzu Jūsu personīgu padziļinātu uzmanību.

Dienas kārtību jaunai Latvijas valdībai diktē “Telia – valdības un korupcijas alianse"?

Mēs zinām, ka nesen TeliaSonera izvirzīja valdībai ultimātu – ātri pieņemt lēmumu par telekomunikācijas nozares “privatizāciju". Sinhroni Latvijā tiek rīkoti publiski pasākumi, kuros daudzi cienījami cilvēki ar pilnu pārliecību balsī dēvē TeliaSonera par “starptautisku uzņēmumu ar izcilu reputāciju" un aicina valdību savas uzņēmumu kapitāla daļas tam pārdot, turklāt sauc šo procesu par “privatizācijas pabeigšanu". Vairumā tiek izplatīti “ekspertu viedokļi", ka pārdot steidzami ir izdevīgi. Tik izvērstu sabiedrības maldināšanu es neatceros kopš Citadeles afēras laikiem. Ielūkosimies faktos.

Šajā kontekstā parādās vairāki jautājumi.

Vai Latvijas interesēs ir pārdot savus nozarē spēcīgākos uzņēmumus kaimiņvalsts kompānijai, kurai ir katastrofāla reputācija?

Vai, pēc Jūsu domām, tādam uzņēmumam, kas ir iegrimis korupcijas skandālos vismaz sešās valstīs, var būt tiesības uzstādīt jebkādus ultimātus Jūsu valdībai un noteikt dienaskārtību Latvijas valdībai?

Vai, Jūsuprāt, svarīgas informācijas slēpšana no sabiedrības ir iesaistīto amatpersonu un “ekspertu" nekompetence vai viņu tīšs mēģinājums manipulēt ar valdības lēmumiem?

Finanšu (atmazgāšanas) ģēniji maldina par savu stāvokli

Arī tas rosina jautājumus:

Vai Latvijas interesēs ir pārdot savus uzņēmumus kaimiņvalsts uzņēmumam, kuram ir bankrota risks?

Vai pirms TeliaSonera korupciju skandālu izmeklēšanas beigām, Jūsuprāt, vispār būtu iespējams izskatīt jautājumu par tā saucamo “privatizāciju"?

Maldināšana par “privatizāciju"

Bet varbūt arī Latvijā TeliaSonera strādā sev ierastā stilā – ka citās valstīs, un tāpēc arī atsevišķi ierēdņi un amatpersonas tik dedzīgi aizstāv ar kukuļošanu un naudas atmazgāšanu saistītās kompānijas intereses?

Vai tiešām arī Jūs uzskatāt, ka Latvijas interesēs ir pārdod savus uzņēmumus ar stratēģisko infrastruktūru tādai kompānijai, kas iesaistīta starptautiskā izmeklēšanā par kukuļdošanu un naudas atmazgāšanu lielos apmēros Krievijā un citās NVS valstīs?

Jūsu skaidra pozīcija un tai sekojošā rīcība, šo jautājumu risinot, var ne tikai dot ekspertu aprindās cerības uz pozitīvām pārmaiņām mūsu valstī, bet kļūt arī par skaidru signālu visai Latvijas sabiedrībai: piepildās tās vēlme piedzīvot valdību, kas aizstāv Latvijas intereses.

 

Par Latvijas nacionālo resursu saprātīgu izmantošanu un vairošanu, bet pret iztirgošanu!

Sergejs Ancupovs,

NRI direktors

 

*(1) “TeliaSonera has been informed that the U.S. Department of Justice (DOJ) has an ongoing investigation regarding TeliaSonera’s transactions in Uzbekistan," (17.03.2015. Vairāk šeit: (Aug. 13, 2015, “ U.S. Seeks to Seize $1 Billion in Telecom Probe" “Authorities target bank accounts in Europe tied to alleged bribes in Uzbekistan")

*(5) Zviedrijas valdībai* (kopā ar Somijas valdību) pieder ap 40% uzņēmuma, bet nākamām lielākajām akcionāram, kādam pensiju fondam – mazāk par 1,5%.